Včasné podchycení bolesti v krku

Jak se odvíjí naše každodenní životy, je snadné bolavý krk ignorovat. Ať už se jedná o suchost v ústech, rýmu nebo dokonce mírné šimrání v krku, má mnoho nevýhod nechat takové symptomy rozběhnout. Až příliš často může vést nedostatečná pozornost  těchto symptomů k závažné infekci.

Dospělí prochází v průměru dvakrát až třikrát za rok bolestmi v krku a děti dokonce častěji [1], podle praktických lékařů je bolest v krku druhou nejčastější infekcí – hned po kašli [2]. Proto je tolik důležité zastavit bolest v krku dřív než ochromí náš život a vědět, jak ji utišit.

 

Na jaké příznaky si dát pozor?

Za prvé je potřeba, abyste uměli rozpoznat symptomy. I když se to může zdát jako skličující, mohou být časné příznaky bolesti v krku velmi mírné a vy si můžete myslet, že samy odezní. To může být i pravda, ale žádný symptom není příliš mírný na to, abychom mu odepřeli svoji pozornost. Buďte ostražití vůči suchosti v ústech, drobným obtížím při mluvení nebo polykání a náznakům chrapotu.

Bolesti v krku jsou obvykle spojovány s běžným nachlazením. Jeden den se cítíte dobře, ale už druhý den vás bolí hlava, máte vodnaté oči a teče vám z nosu? Pokud jste se setkali s těmito příznaky, je pravděpodobné, že můžete být nachlazení a pokud uvažujete stejně jako my, je čas poradit si s nachlazením hned na začátku [3].

 

Co je potřeba nyní udělat?

Pokud chcete zabránit bolesti v krku, aby se rozvinula v něco horšího, je nezbytné jednat rychle. Jakmile identifikujete příznaky, je čas učinit preventivní opatření, aby se bolest v krku nezhoršovala.

1. Nechte svůj krk odpočinout

Dopřejte svému hrdlu odpočinek. Omezte zvyšování hlasu i šeptání, protože to dráždí a namáhá váš krk [4]. Při léčbě bolesti v krku je potřeba vyhnout se dráždidlům, jako jsou cigaretový kouř, alkohol a kofein. Teplo z cigaret, alkohol i kofein jsou velmi vysušující. Když pociťujete příznaky bolesti v krku, tak poslední věc kterou chcete, je svůj krk ještě vysušovat a to nás přivádí k dalšímu tipu.

2. Pijte dostatek tekutin

Je důležité, abyste zůstávali hydratovaní. Nikdy nic nepokazíte, když během celého dne vypijete několik sklenic vody. Tekutiny nejen že utiší váš bolestivý krk, ale také pomáhají celému vašemu tělu v boji proti infekci.

3. Užívejte léčivé pastilky

Při prvním náznaku bolesti v krku se můžete bránit pastilkami. Užívání pastilek se zvyšuje sekrece slin v dutině ústní.. Navíc léčivé pastilky poskytují dlouhodobou úlevu, kterou domácí prostředky jednoduše poskytnout nemohou [5] a některé pastilky dokonce odstraňují příčinu nákazy. Je klinicky prokázáno, že pastilky Strepsils Med a Citron pomáhají proti baktériím, virům a poskytují úlevu od bolesti v krku.

Ani jediný den by neměl být pokažen bolestmi v krku. Chcete-li se dozvědět více o prevenci bolestí v krku, prohlédněte si naši info-grafiku.

 

Strepsils Med a Citron, Strepsils Mento a Eukalypts, Strepsils Pomeranč s vitamínem C, Strepsils Citron bez cukru, Strepsils Plus a Strepsils Plus Spray jsou léky k vnitřnímu užití.

Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

 

[1] http://www.cdc.gov/features/rhinoviruses

[2] Community Pharmacy ANZ: Symptoms, Diagnosis and Treatment." By Paul Professor Rutter and David Newby, 19. Elsevier Health Sciences.

[3] http://www.webmd.com/cold-and-flu/features/stop-a-cold

[4] http://www.medic8.com/healthguide/sore-throat/voice-misuse.html