Když se bolest v krku dítěti zhoršuje

To, co začalo jako obyčejná bolest v krku, by mohlo vyžádat  urgentní reakci. Vidět, jak se vašemu dítěti zhoršuje bolest v krku, může být znepokojující. Dalo by se očekávat, že bolesti v krku přicházejí a odcházejí aniž by způsobily větší problémy, ale bolavý krk může být často prvním příznakem nachlázení [1].

Nápadné bílé skvrny, dýchací potíže a bolest při polykání mohou být příznaky vážnějších zdravotních problémů. Pokud vaše dítě trpí těmito příznaky, je potřeba učinit okamžitá opatření.

Pokud si nejste jisti, jestli příznaky u vašeho dítěte poukazují na nutnost návštěvy lékaře a ponechání dítěte doma, pročtěte si náš průvodce symptomy níže.

 

Přetrvávající příznaky

Ve většině případů trvají příznaky až jeden týden. Pokud má vaše dítě chrapot déle než jeden týden, může být správný čas pro návštěvu lékaře [2].

Podívejte se na příznaky, které poukazují na to, že se bolest v krku vašeho dítěte může vyvíjet k horšímu:

  • Obtížné polykání a dýchání

Toto je jeden z nejběžnějších příznaků zánětu v krku, ale to neznamená, že byste je měli přehlížet. Polykání potravy a pití tekutin budou pro vaše dítě stále náročnější. Také si může stěžovat na pocit knedlíku v krku nebo neústupující  pocit dušnosti.  

Tyto jsou příznaky zhoršujícího se onemocnění krku. U dětí mohou být vážnější a mohou přecházet do streptokokové infekce. Doprovodně se může na jejich krku i těle rozvynout vyrážka. Když jsou podrážděná místa cítit jako smirkový papír, můžete si být jisti vyrážkou.

  • Horečka a streptokok

Horečky nad 38.3 °C jsou možným poukázáním na to, že vaše dítě má streptokoka. Nižší teploty poukazují na spíše virovou infekci a ne streptokokovou [3]. Když má vaše dítě horečku, vyhledejte svého lékaře a domluvte se s ním na léčebných opatřeních.

  • Dehydratace

Dehydratace [4] je dalším běžným příznakem bolavého v krku. Udržujte své dítě hydratované a dávejte mu dostatek vody  po celý den. Vážná dehydratace se projeví suchostí v ústech a vysílením, které mohou ještě zhoršit symptomy. Dostatečný přísun tekutin také pomáhá tišit bolest v krku, která může být nepříjemná a obtěžující.

Podrážděný krk se projevuje bolestí, svěděním nebo škrábáním. Vaše dítě potom může mít problém polykat potravu i tekutiny, což opět zvyšuje bolest.

Navštivte okamžitě svého lékaře, jestliže se objeví některý z těchto příznaků:

  • bolest uší,
  • bolest hlavy,
  • bolení břicha,
  • nadměrné slinění,
  • kožní vyrážky,
  • neobvyklé bílé skvrny a kožní změny na zadní straně krku,
  • boule  na krku dítěte.

Nyní už víte, na co se zaměřit, a měli byste být schopni rozpoznat, jestli má vaše dítě vážnější případ bolesti v krku. Nejbezpečnější je kontaktovat  lékaře pro jakékoliv zdravotní potíže – proto neodkladně navštivte se svým dítětem lékaře, když si nejste jisti. Pastilky Strepsils Med a Citron jsou speciálně určeny proti bolesti v krku.

 

Strepsils Med a Citron, Strepsils Mento a Eukalypts, Strepsils Pomeranč s vitamínem C, Strepsils Citron bez cukru, Strepsils Plus a Strepsils Plus Spray jsou léky k vnitřnímu užití.

Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

 

[1] http://www.webmd.com/oral-health/guide/sore-throat-cold-strep-throat-tonsillitis#1.

[2] http://health.usnews.com/health-news/news/articles/2013/11/21/health-tip-warning-signs-of-a-serious-sore-throat.

[3] http://www.webmd.com/oral-health/tc/strep-throat-symptoms

[4] http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=175317