Spánek s bolestmi v krku – tipy k ošetřování

Spánek je jedním z nejlepších způsobů, jak porazit infekci, ale vyspat se není jednoduché, když bojujete s bolestivým podrážděným krkem.

Často se probouzíte až čtyřikrát nebo pětkrát za noc s pocitem nesnesitelné bolesti v krku. Kašláním, pocitem sucha a pocitem pálení ve vašem krku se připravíte o kvalitní spánek, což znemožní obnovení sil pro další den.  

Už nemusíte více trpět, protože vám předkládáme našich 10 nejlepších tipů, jak v noci lépe spát i když máte bolesti v krku.

 

1. Osprchujte se před spaním teplou vodou nebo si napusťte uklidňující vanu

Při koupeli věnujte pozornost svému hlubokému dechu. Vdechování páry může zmírňovat zánět v krku. Zároveň i teplá voda pomáhá snížit stres a uvolnit svalstvo.

2. Pijte bezkofeinové nápoje, omezte kávu a nepijte alkohol

Pomozte svému tělu bojovat proti infekcím pravidelným popíjením tekutin. Bylinný čaj upíjený po douškách může být okamžitou úlevou, když ji nejvíc potřebujete. Stálá hydratace pomůže bolestivý krk utišit.

Ve snaze o stěžejní dobrý noční spánek bude poslední věcí, kterou byste potřebovali, sucho v krku.  Bohužel, kofein a alkohol toto může způsobovat. Tyto nápoje dráždí vaše hrdlo, což promění váš klidný spánek v neustálý neklid.

3. Udržujte svůj podrážděný krk v teple

Ať už se zabalíte do teplé osušky, kterou jste vytáhli ze sušičky, nebo použijete ručník namočený v teplé vodě, zahřátí krku může bolavý krk zklidnit. Teplé zábaly jsou velmi účinné a přinášejí pocit úlevy v podrážděných částech těla. Teplo vznikající díky zábalu okolo krku zvýší krevní průtok a přispívá k úlevě od bolesti [1].

4. Vypněte telefon před ukládáním se do postele

Naše novodobá posedlost elektronickými přístroji může bohužel přispívat k problémům se spánkem. Pokud k tomu přidáte ještě bolesti v krku, bude dost nesnadné usnout. Když vaše hlava spočine na polštáři, připomeňte si, že je čas odpočinku. Zkuste v ideálním případě nepoužívat technologie minimálně 30 minut před uléháním [2]. Odložte svůj chytrý telefon a notebook a dovolte své útulné posteli s teplými přikrývkami, aby vás přenesly do spánku.

5. Vyzkoušejte léčivé přípravky

Produkty, jako jsou spreje do krku, vám v noci pomohou přivodit tolik potřebnou úlevu od bolesti. Sprej Strefen obsahuje účinnou léčivou látku flurbiprofen pro zklidnění bolesti, rychle funguje, uleví vám od bolesti v krku až na 6 hodin a dopřeje vám tak klidný noční spánek.

6. Připravte si vše potřebné na noční stolek

Pokud zrovna opravdu nepotřebujete jít na toaletu, neopouštějte komfort a teplo své postele ve snaze ulevit si od bolesti v krku. Připravte si dopředu na svůj noční stolek vodu a léčivý sprej do krku, aby vám pomohly tišit vaše hrdlo.

7. Dodržujte své obvyklé uklidňující aktivity před usínáním

Dodržování pravidelných uklidňujících aktivit před usínáním pomáhá zklidnit se ještě před usnutím. Vřele doporučujeme vytvoření vašeho večerního rituálu a nalezení nějaké pokojné aktivity před dobrým nočním odpočinkem.

8. Nadzvedněte si horní část matrace

Lékaři tvrdí, že spaní na svažující se posteli prospívá dutinám [3]. Zvedněte raději horní část postele, než abyste se podkládali polštáři. Gravitace vám pomůže uvolnit dutiny, zatímco vy se prospíte.

9. Provlhčete vzduch

Zvlhčovač vzduchu je skvělý noční kamarád. Zapíná se na celou noc, kdy uvolňuje vlhkost do vzduchu. Kromě zklidnění podrážděného krku, ochrání zvlhčovač váš krk před vysušením a poskytne úlevu od dalších symptomů nachlazení, které můžete mít.

Je důležité si uvědomit, že hladina vlhkosti musí být pečlivě sledována a řádně udržována. Zvlhčovač je třeba desinfikovat a čistit. Zvlhčovače mohou být stejně dobře, jako jsou užitečné, také živnou půdou pro bakterie a mohou mít nepříznivé účinky na vaše zdraví, pokud je vlhkost v místnosti příliš vysoká [4].

10. Udržujte v čistotě postel

Týdně perte svá prostěradla. Alergeny včetně prachových roztočů často číhají ve vaší posteli [5]. Tito mikroskopičtí škůdcové mají potenciál dráždit váš krk, zvláště pokud trpíte na alergie.  

Svědění v krku se v noci zhoršuje. Ošetřování podrážděného krku, když si snažíte odpočinou, může být neuvěřitelně otravné. Inspirujte se těmito tipy a zbavte se nočních obtíží.

V případě, že symptomy stále přetrvávají, poraďte se se svým lékařem. 

 

Strepfen, Strepfen Pomeranč bez cukru 8,75 mg pastilky a Strepfen Sprej 8,75 mg orální sprej, roztok jsou léky k vnitřnímu užití.

Obsahují flurbiprofenum. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

 

[1] http://www.readersdigest.ca/health/how-get-rid-sore-throat

[2] https://sleep.org/articles/how-technology-changing-the-way-we-sleep/

[3] http://www.webmd.com/cold-and-flu/ss/slideshow-colds-nighttime.

[4] http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/humidifiers/art-20048021

[5] http://home.bt.com/lifestyle/health/sleep/bad-cough-keeping-you-awake-at-night-ten-ways-to-curb-it-11364016924472