Jak na bolest v krku: Pece o vaseho blizkeho

Když někdo z vaší rodiny trpí bolestí v krku, bylo by často snazší nechat nemocného, ať se sám o sebe postará, ale to není vždy možné. Podívejte se na naše nejlepší tipy, jak pečovat o někoho blízkého s bolestí v krku.

  1. Zvlhčujte vzduch!

Vdechování páry pomáhá udržovat nos a hrdlo vlhké [1]. K tomu můžete použít zvlhčovač vzduchu, který uvolňuje do vzduchu dodatečnou vlhkost. Zvlhčovač je užitečný zejména v nočních hodinách. Pokud nemáte vlastní zvlhčovač, můžete využít páru z horké lázně. Přehoďte přes hlavu svého blízkého ručník nechte ho několik minut inhalovat pomocí hlubokého nádechu a výdechu nosem. Opakujte tento proces podle potřeby.

  1. Kloktání slanou vodou

Toto velmi doporučujeme. Četné studie doporučují provádět tuto proceduru několikrát denně pro úlevu a odstranění baktérií [2]. Nasypte půl čajové lžičky soli do hrnku teplé vody a kloktejte alespoň jednou za hodinu.

  1. Dostatečný odpočinek

To je možná jeden z nejdůležitějších tipů, na který můžete svého blízkého upozornit – nicméně on nebo ona se možná budou chtít uzdravit rychle a tento bod se stane jedním z neobtížnějších.  Viry způsobují 85 % až 95 % bolestí v krku u dospělých. Odpočinek je důležitý právě proto, že tělo potřebuje být dobře odpočinuté, aby na prvním místě mohlo zvládat viry způsobující bolest [3].

  1. Příjem tekutin

Předcházení dehydrataci je zásadní - zejména při zánětu v krku. Nabízejte svému blízkému po malých doušcích nápoje a umístěte je do jeho blízkosti. Výběr nápoje je na vás, nikdy nic nepokazíte s vodou, ale ani s čaji, ovocnými nebo zeleninovými šťávami a polévkami. Ujistěte se, že nápoje nejsou ani příliš horké ani přílliš chladné, protože by dál mohly dráždit sliznici krku.

  1. Žádný kofein ani alkohol

Toto by mělo být jasné, ale mnoho lidí je přesvědčeno, že alkohol vyčistí hrdlo. Je to ale jen mýtus [4]. Toto pokušení je třeba nemocnému odepřít, protože dráždí krk.

  1. Žádné cigarety

Cigaretový kouř je stejně škodlivý pro sliznici krku vašeho blízkého jako pro celý zbytek těla. Horko z cigaret krk vysuší a to způsobuje zánět. Nekuřte nikdo v domácnosti a zvláště ne, pokud má někdo ještě zanícený krk.  

  1. Sladké dobroty

Pořiďte si marshmallow !  Domnívá se, že želatina obsažená v marshmallow velmi pomáhá zklidňovat sliznici krku a chránit ho před infekcí. Kupte tedy sobě i svému blízkému sáček marshmallow [5].

  1. Užívání léčivých pastilek

Pro urychlení léčby vyzkoušejte pastilky Strepsils Plus se znecitlivujícím účinkem. Jsou velmi účinným řešením a  pomohou k rychlé úlevě od bolesti v  v krku. Tyto pastilky mají nejen antiseptické vlastnosti, které pomáhají v boji proti bakteriálním infekcím krku, ale mají také anestetické vlastnosti, které znecitliví postiženou oblast a poskytnou vašemu blízkému rychlou úlevu od bolesti v krku.

  1. Pečujte o sebe

Je to od vás hezké a v pořádku, pokud pomáháte svému blízkému získat zpět svoje zdraví, ale nedělejte to na úkor svého zdraví. Ujistěte se, že udržujete svoje ruce v čistotě, a váš dům pravidelně větráte.  Myslete na sebe a posilněte svoji vlastní imunitu proti virovým infekcím pomocí tipů na stránce Jak se vyvarovat bolesti v krku. 

 

Strepsils Med a Citron, Strepsils Mento a Eukalypts, Strepsils Pomeranč s vitamínem C, Strepsils Citron bez cukru, Strepsils Plus a Strepsils Plus Spray jsou léky k vnitřnímu užití.

Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

 

[1] http://www.healthline.com/health/cold-flu/help-sore-throats#3.

[2] http://www.webmd.com/cold-and-flu/features/does-gargling-wlth-salt-water-ease-a-sore-throat?page=2

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2231494/

[4] http://www.medic8.com/healthguide/sore-throat/alcohol.html

[5] http://www.health.com/health/gallery/0,,20640098,00.html#marshmallows-0